Yeni Kimlik Kartları Nedir ve Ne Zaman Dağıtılacak?

yorumsuz
243 views

1976 yılından beri kullanılan mavi ve pembe kimlik kartları tedavülden kalkacak. Şu anda kullandığımız erkekler için mavi kadınlar için pembe kimlik kartları 1976 yılından beri kullanılmaktaydı. Çipli akıllı kimlik kartlarının çıkması ile birlikte eski kimlik kartlarına veda edilecek. Yeni kimlik kartlarının dağıtılmasına pilot il Kırıkkale’den başlandı. Vatandaş 18 lira karşılığı çipli kimlik kartını edinebilecek. 2017 yılına kadar kartın tüm Türkiye’de dağıtımının tamamlanması hedefleniyor. Yeni çipli kartların 10 yıl süre ile geçerliliğini koruyacağı söyleniyor. Ancak her fırsatta gariban vatandaşın cebine elini atmaya alışmış devletin kısa süre sonra yeni bir yenilik getirdik ayağı ile kartları belirli bir ücret karşılığı yenilemeyeceğinin garantisi yok. Köprü ve otoyol geçişlerinde kullanılan kart sistemlerinin kısa sürede kaç kez değiştiği ve her seferinde külfetin vatandaşın sırtına yüklendiği malum. Maçlara girmek için çıkarılan ve ne hikmetse bir bankanın müşterisi olmaya zorlandığımız e-biletlerde öyle. Ülkemizde alışılageldiği üzere bu gibi projelerde vatandaşın kıt birikimi bazı odaklara transfer ediliyor.

Özellikleri

yeni kimlikler

Yeni kimlik kartları TÜBİTAK tarafından hazırlandı. Akıllı kimlik kartı olarak adlandırılan kart 1gb kadar bilgiyi saklayabilecek. Kart en az 10 sene boyunca dayanacak içerikten üretildi. Kartın sahtesinin yapılmaması için birçok önlem alındı. Sahteciliği önleyecek biyometrik unsurlar ve hologramlar kartta yer alıyor. Yeni kimlik kartına ehliyet bilgileri, banka bilgileri, maaş ve sağlık bilgileri gibi bilgiler de yer alabilecek. Yeni kimlik kartlarının hastaneler, GSM işlemleri, emniyet, okullar, bankalar, noterler gibi yerlerde de kullanılması planlanıyor. kapsamında sunulan bütün hizmetlere kart sayesinde ulaşılabilecek. Kartın vizenin istenmediği ülkelerde pasaport yerine de geçeceği söyleniyor. Kart kaybolması durumunda anında bloke edilebilecek. Böylece kötü niyetli kişilerce kullanılmasının önüne geçilecek. Yeni kimlik kartları ile seçimlerde mükerrer oy kullanımının da önüne geçileceği öne sürülüyor!

Tavsiye yazı:  ATM’lerden işlem yaparken dikkat edin!

Yeni Kimlik Kartları ?

yeni kimlikler ne zaman dağıtılacak

Devler vatandaşının aidiyetini gösteren kimlikleri vatandaşa satmayı planlıyor. Her adımında devlete vergi, harç, ceza ödeyen vatandaş, devletin oluşturan bireylerden biri olduğunu gösteren kimlik kartını para ile alacak. 2016 yılı itibari ile pilot il Kırıkkale’de kartların dağıtımı başladı. Kartların 2017 yılı sonuna kadar dağıtımının tamamlanması planlanıyor. Kart ücreti şimdilik 18 lira. Kartların geçerlilik sürelerinin 10 yıl olacağı belirtiliyor!

loading...
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+ Add to Flipboard Magazine.
Eklenme Tarihi: 24 Mart 2016

Etiketler: , , , , ,

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

maltepe escort