ATM’lerden işlem yaparken dikkat edin!

yorumsuz
310 views

Para çekmek amacıyla banka ya da kredi kartınızı makineye yerleştirirken özen gösterin. Bu yeni çıkan bir şey değil ancak güvenliği makinesi East’in yeni raporu, kart slotu içine saklanan, dolandırıcılığa yönelik “” cihazlarının revaçta olduğunu belirtiyor. Bu cihazlar, kartınıza ait bilgilerini kopya ederek sahtekâra ulaşmasını sağlayabiliyor.

Skimming cihazları, East’e göre “bankamatikte kartı yerleştirdiğimiz kart okuyucunun içine, kapağın ön tarafına yerleştiriliyor”. Kuruluşa göre üç Avrupa devleti, bu tür cihazların kullanımının çoğaldığını söylüyor. Bunların hangi ülkeler olduğu ise açıklanmıyor.

Aşağıda ki fotoğrafta, alışılandan daha küçük bir Skimming cihazı görülüyor. Bu yeni cihaz ise ismi açıklanmayan bir başka ülkede bulundu.

Skimming kredi kartı kopyalama cihazı

Bununla beraber rapor, bu tür saldırıların genellikle çoğalmadığını söylüyor. Hatta önde gelen birtakım ATM şirketlerine göre saldırılar azalmaya başlamış durumda. Bu tür ufak boyutlu cihazları fark etmeniz pek mümkün olmasa da yapmanız gerekenlerde bir değişiklik yok: Şüpheli görünen rastgele bir makineyi kullanmayın ve hesabınızda beklemediğiniz bir etkinlik var ise bunu derhal bankanıza haber verin.

chip.com.tr

loading...
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+ Add to Flipboard Magazine.
Eklenme Tarihi: 8 Mart 2016

Etiketler: , , , ,

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

maltepe escort