Yeni Kimlik Kartlarını Almak İçin Ne Yapmalı, Nereye Başvurmalı?

1 yorum
233 views

Çipli kimlik kartlarının dağıtımına pilot il Kırıkkale’de başlandı. Kırıkkale’deki dağıtım işlemi sırasında aksaklıklar ve sorunlar göz önüne alınarak giderilecek ve dağıtım tüm Türkiye’de başlayacak. Her yıl yaklaşık 25 – 30 milyon yeni kimlik kart dağıtılarak dağıtımın 3 yıl içerisinde bitirilmesi planlanıyor. Yeni kimliklerde vatandaşın kimliğini doğrulaması için ve güvenlik için pin ve puk kodu uygulamaları da olacak.

Yeni Kimlik Kartlar Başvurusu Nasıl Olacak?

yeni kimlikler ne zaman dağıtılacak

Çipli kimlik kartlarının dağıtımına Kırıkkale merkezden başlandı. Burada oluşabilecek sorunlar gözlemlenecek ve kısa sürede tüm Türkiye’de dağıtıma geçilecek. Yeni kimlik kartlarını almak için ilçe nüfus müdürlüklerine başvurmanız gerekiyor. Önce ilçe nüfus müdürlüklerinden telefon ya da internet yolu ile randevu alacaksınız. Daha sonra belirlenen saatte müdürlüğe giderek gerekli bilgileri vereceksiniz. Bursa parmak izi okuma ve damar izi okutma işlemleri yapılacak. Gerekli bilgileri verdikten sonra çipli kimlik kartının Ankara’dan gelmesini bekleyeceksiniz. Ankara’daki yüksek güvenlikli merkezde basılacak kartlar posta ile adresinize gönderilecek. Kartınız size ya da almasında sakınca olmadığını belirttiğiniz kişilere teslim edilebilecek. Eğer kart verilen adreste sahibine ulaştırılamazsa 15 gün boyunca adresin bulunduğu posta şubesinde bekletilecek. Bu süre zarfında kartınızı postaneden alabilirsiniz. Son adım olarak kimlik doğrulama işlemini yapacaksınız. Sona adımı da tamamladıktan sonra kartınız kullanıma açılacaktır.

Tavsiye yazı:  Yeni Kimlik Kartları Nedir ve Ne Zaman Dağıtılacak?

Yeni Kimlik Kartları Ücreti Ne Olacak?

Yeni kimlik kartları 18 lira olarak ücretlendirildi. 10 yıl boyunca kullanılabileceği belirtiliyor. Kimlik kartlarında değişiklik yapmak istenilmesi durumunda ek ücret talep edilecek mi belli değil.

Çipli Kartlar Ne içerecek

yeni kimlikler

Çipli kartlar şu anda kullandığımız kimliklerde bulunan bilgilerin hepsinin yanında, ehliyet bilgileri, banka hesap bilgileri, maaş bilgileri, sağlık bilgileri gibi bilgileri de içerecek. 3 yıl içerisinde tüm vatandaşlara dağıtılması planlanan kimliklerde ehliyet bilgileri de yer alacak. Buna rağmen yeni ehliyetler piyasaya çıkarıldı ve vatandaşların ek bir ücretle ehliyetlerini yenilemeleri istendi. Akla şu soru geliyor; yeni kimlikler ehliyet bilgileri de içerecekse neden yeni ehliyetler piyasaya çıkarıldı. Zaten hali hazırda 3 yıl içinde herkes yeni kimliklerini edinecek.

Tavsiye yazı:  ATM’lerden işlem yaparken dikkat edin!

loading...
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+ Add to Flipboard Magazine.
Eklenme Tarihi: 29 Mart 2016


Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yeni Kimlik Kartlarını Almak İçin Ne Yapmalı, Nereye Başvurmalı? (1 Yorum)

  1. Yeni kimlik kartları dağıtılıyorsa adam gibi vesikalık çektirmemin vaktidir. Bu sefer güzel çıkacağım 😀

maltepe escort