Bebek Odası Dekorasyon Fİkirleri

yorumsuz
260 views

Ebeveynlerin en kıymetli varlıkları olan bebeklerin odalarının hazırlığı itinayla yapılır. Özellikle gebelik evresinde iş için yoğun emek harcanır. Bebek odaları için piyasada pek çok ürün alternatifi bulunmasına karşın hem dekoratif bir görünüş elde etmek hem de bu alanları fonksiyonel biçimde kullanabilmek için doğru ürünlerin, doğru biçimde kullanılması icap eder.

Dekorasyonu ?

Bebek odası dizaynında tercih edilecek renkler bebeğin cinsiyetine göre biçimlenir. Kız bebekler için pembe tonları, erkek bebekler içinse mavi tonları daha yoğun olarak kullanılır. Bu durum her ne kadar klasikleşmiş olsa bile sıkıcı değildir. Fakat her iki cinsiyet için de bu renk tonlarının aşırı kullanımı ile odada sıkıcı ve boğucu bir hava ortaya çıkarılmasından kaçınılmalıdır. Bebek odalarının duvar renklerinde kız bebekler için bundan başka lila ve fuşya tonları, erkek bebekler içinse sarı ve açık yeşil tonları da kullanılması mümkündür. Fakat aydınlık ve iç açıcı bir görünüş sağlayan beyaz da hem erkek hem de kız bebek odalarının dizaynında olabildiğince başarılı bir biçimde kullanılması mümkündür.

Bebek odalarının dizaynında kullanılabilecek unsurlardan birisi de duvar kâğıtlarıdır. Bebeğin cinsiyetine uygun tonlarda tercih edilen ve pek çok değişik şirin figürlerle bezenmiş bebek odası duvar kâğıtları ile olabildiğince hoş bir dekorasyona imza atılabilir. Eğer daha gösterişsiz bir görünüş isteniyor ise farklı boyutlardaki duvar bordürleri kullanılarak dekorasyona hareketlilik katılabilir.

bebek odası dekorasyon fikirleri

Renk Seçimi

Bebek odasında hangi renkler kullanılırsa kullanılsın monotonluktan uzak durulmalıdır. İddialı birleşimlerin denenmesi yerine hem kız hem erkek bebek odalarında mavi ve pembe rengin yanında kâfi ölçüde beyaz kullanılması gerekir. Genellikle oda çok geniş ise ya da duvarlarda açık renk kullanılmış ise, zeminde koyu tonlara yer verilmelidir. Fakat zeminde koyu renkli parke veya fayans var ise bu durumda küçük boyutlu ve açık renkli halılar tercih edilebilir.

İlk günlerinde bebeklerin gözleri devamlı tavandadır. Beyaz renkli tavanlarda bebeğin onu rahatlatacak ve hoşuna gidecek nesneler ve de yeşil, mavi gibi renk tonları kullanılması onları rahatlatır. Bunun için boya, sticker ve duvar kâğıdı gibi seçeneklerin haricinde, dijital baskılı ve aydınlatmalı gergi tavan modellerinden de yararlanılabilir.

Aydınlatma

Bebek odalarının ışıklandırması çok mühimdir. Farklı zamanlarda, değişik ışık şiddetlerine gereksinim duyulacağından ötürü bebek odalarında aşamalı aydınlatma yapan ve ışığın doğrudan bebeğin yüzüne gelmediği ürünler tercih edilmesi gerekir. Bebek odaları için pekçok şirin aydınlatma alternatifi bulunur. Fakat seçilecek ürünün odanın genel dekorasyonuyla uyumlu olması için bebeğin çok fazla dikkatini çekecek ve onun uyumasını güçleştirecek bir ürün satın alınmamalıdır. Ayrıyeten bebek odalarında muhakkak bir gece lambasına da yer verilmelidir.

Eşya Kullanımı

Bebek odalarında olabildiğince az eşyayla gösterişsiz bir  tercih edilmesi gerekir. Bebeğin yatabileceği bir beşik, eşyalarının yerleştirilebileceği bir gardırop ya da bir şifonyer ilk etapta kâfidir. Bunun yanı sıra bebeğin emzirilmesi için bebek odasında bir emzirme koltuğuna da yer verilmelidir. Sallanan emzirme koltukları hem şık görünüşlü ve fonksiyoneldir hem de bebek ve annenin olabildiğince keyifli ve rahat vakit geçirmesini sağlar.

Bebek odası dizaynının mühim bir noktası da perde ve halı seçimidir. Tercih edilecek halıların bakteri oluşmasını engelleyen olmasına dikkatli olunmalı, özel olarak yerden ısıtmalı evlerde daha küçük boyutlu halılar tercih edilmesi gerekir. Perde seçiminde ise kolay arındırılabilen perde modellerine öncelik tanınmalıdır. Ayrıyeten bebeğin gündüz uykularında odanın ışık seviyesinin en tesirli biçimde ayarlanabilmesi için karartma perde modelleri de kullanılması mümkündür.

Bebek odalarında saat, sticker, tablo, keçe süsler ve daha pek çok dekorasyon ürünü tercih edilebilir. Bu aksesuarların duvarlardaki tüm boşluklara asılması odanın sıkıcı ve dikkat dağıtıcı bir ortam olmasına neden olabilir. Bunun önlenmesi için bu tip eşyalar renklerine veya şekillerine göre gruplara ayrılarak bir arada asılmalıdır. Fakat duvarlara asılacak öğe sayısı çok fazla değil ise, olabildiğince duvarlarda boşluklar bırakılarak bu öğelerin dengeli biçimde asılması da tercih edilebilir.

 Kaynak: nasilkolay.com

loading...
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+ Add to Flipboard Magazine.
Eklenme Tarihi: 7 Mart 2016

Etiketler: , , , , , ,

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

maltepe escort