Çocuklarda Vitaminlerin Önemi

yorumsuz
201 views

Vücudumuzda bulunan sistemlerin işlevlerini, sağlıklı bir biçimde sürdürmesini sağlayan etkin maddeler vitaminlerdir. Çoğunlukla vücutta üretilmez. Gıdalardan alınarak karşılanması gerekir. Çocukla kâfi ve dengeli beslenmez ise birçok sağlık problemi ortaya çıkabilir. Büyüme ve gelişmede birtakım aksaklıklar, boyun yeterli ölçüde uzamaması, sağlıklı miktarda kilo alamaması, rahatsızlıklara sıkça yakalanma gibi sağlıksız haller meydana gelebilir.

cocuk-sagligi

A Vitamini: Göz sağlığında, büyüme ve gelişmede mühim etkilere sahip bir vitamin çeşididir. Çocukların A vitamini alabileceği besinlerin başında balık, havuç, ıspanak, yumurta gelir. Günde 1 adet havuç veya 1 bardak taze sıkılmış havuç suyu, 1 adet yumurta, haftada minimum 2 defa balık tüketmek A vitamini ihtiyacının büyük bir kısmını karşılar. Yazlar içinse günde 4-5 adet kayısı yemek A vitamini ihtiyacının mühim bir bölümünü karşılar.

D Vitamini: D vitamini kemik ve dişlerin güçlenmesi için gerekli bir vitamin tipidir. Eksikliğinde diş menisi bozulur ve dişlerin çürümesi kolaylaşır, kemiklerde büyük oranda bozukluklar ve bacaklarda çarpıklıklar görülmesi mümkündür. D vitamini ihtiyacını karşılayan en önemli besinleri arasında balık, balık yağı, süt, karaciğer sayılabilir. Bunların haricinde güneş ışınları D vitamini bakımından mühimdir. Çocukların günde en az yarım saat güneşlenmeleri D vitamini almaları için gereklidir.

E Vitamini: E vitamini vücuda giren oksijenin hücrelere verdiği zararı azaltmaya yardımcı olur. E vitaminin alınabileceği gıdaların başında ıspanak, badem, tuzsuz ay çekirdeği ve kivi gelir.

K Vitamini: Kanın pıhtılaşmasında önemli rol oynar. Eksikliğinde diş etlerinde, akciğerlerde, idrar yollarında ve deride döküntü ve kanamalar görülür. Çocuklarda K vitamini ihtiyacını karşılayan gıdalar özellikle sebzelerin yeşil bölümleri, ıspanak, lahana, kabak, marul ve karnabahar olarak sıralanabilir.

Fazla Vitamin Kullanmanın Yan Etkileri Nelerdir?

Bir takım vitaminlerin bilinçsizce kullanılması vücutta birikmesine neden olabilir.

A, D, E ve K vitaminleri gibi yağda çözünen vitaminler aşırı miktarda alındığında vücutta birikebilir.
C vitamini gibi suda çözünen vitaminler vücutta depolanmadığı için karaciğer sorunlarına sebep olmaz. Ancak aşırı alındığında istifra, mide bulantısı görülmesi mümkündür. Bunun haricinde böbrek taşı oluşturabilir.

loading...
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+ Add to Flipboard Magazine.
Eklenme Tarihi: 12 Ekim 2016


Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

maltepe escort