Diş Eti Sağlığı

yorumsuz
258 views

Sağlıklı diş etlerinin rengi açık pembe olur ve dişlere sıkı bir biçimde yapışır. Parlak ve portakal kabuğuna benzer bir görünüşe sahip olan diş etlerinin sağlığını kaybetmesi ise bu özelliklerde ortaya çıkan anormalliklerle anlaşılır. Bunun yanı sıra şeklinin de bozulması ve ağızda koku oluşumu gibi belirtilerle de anlaşılabilir.

Diş eti sağlığını kaybetmesi hem ağız hem de diş sağlığını tehdit eder. Zamanında terapisi yapılmayan diş etleri dişlerin köklerini de etkileyerek diş kaybına sebep olabilirler. Bu nedenlerden ötürü ilk önce diş eti sağlığına özen gösterilmeli ve diş etlerinde ortaya çıkan iltihaplanma gibi sağlık problemlerinin tedavisinde de gecikilmemelidir.

dis-eti

Diş Eti Nasıl Korunur?

Diş etlerinin sağlığını tehdit eden başlıca faktör, dişler ile aralarında kalan besin artıklarıdır. Bu besin artıkları ile beslenen bakteriler diş etleri üstünde hızla üreyerek bakteri plaklarının oluşmasına neden olurlar. Bakteri plağındaki mikroorganizmaların faaliyetleri sonucunda meydana gelen asit içerikli artık maddeler ise diş etlerine zarar vererek iltihaplanmalara sebep olur. Bu durumun önlenmesi ve dişetlerinin sağlığının kendisini koruması için ağız ve diş bakımının düzenli ve doğru biçimde yapılması gerekir. Bunun için ilk önce dişler sabah ve akşam olmak üzere günde minimum 2 kez fırçalanmalıdır. Fırçalama sırasında orta sertlikte bir diş fırçası kullanılmalı ve diş fırçalama minimum 2 dakika sürmelidir.

Her ne kadar temel diş bakımında çoğu insan yalnızca diş fırçası kullansa da bu kâfi değildir. Özellikle diş fırçalarının ulaşamadığı diş etlerinin araları için diş ipleri kullanılmalıdır. Diş ve diş etinin yanında dilin de dil fırçası veya arkasında dil temizliği için spesiyal bölümler olan diş fırçaları kullanılarak temizlenmesi gerekir.

Ağız ve diş temizliği uygulamaları için kâfi zaman ve olanak olmayan durumlarda, özellikle yemeklerden sonra ağzın su ile çalkalanarak temizlenmesi gerekir. Daha tesirli temizlik için karbonatlı su veya ağız gargarası da kullanılması mümkündür. Bu önlemlere özen gösterilerek ağızda bakteri plağı oluşumu engellenir ve diş etlerinin zarar görmesi de önlenmiş olur.

Diş etleri bundan başka fiziksel darbelerden de korunmalıdır. Bu sebepten diş fırçalarken ve diş ipi kullanırken ani ve sert hareketlerden sakınılmalı, kabuklu kuruyemiş gibi gıdalar tüketilirken de kabukların diş etlerine batıp yaralanmalara neden olmaması için özenli olunmalıdır.

Diş etlerinin sağlıklı olmasında düzenli beslenme de oldukça mühimdir. C vitamini diş eti sağlığı için olabildiğince mühimdir. Bu sebepten beslenmede C vitamini ihtiva eden yeşil sebze ve turunçgiller gibi gıdalara yeterli ölçüde yer verilmelidir.

loading...
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+ Add to Flipboard Magazine.
Eklenme Tarihi: 7 Ekim 2016


Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

maltepe escort