Doğru Squat Yapmanın Kuralları

yorumsuz
477 views

Squat, Türkçeye çömelme hareketi olarak çevirebileceğimiz egzersiz hareketlerinden biridir. Squat, vücuda denge kazandırır, esnekliği arttırır. Aynı zamanda bir kuvvet egzersizidir. Sıkı bir kalça için önerilen en önemli egzersiz hareketidir. Squat harekti ile sadece kalça çalışmaz, kalçanın yanında hemen hemen tüm vücut bölümleri de çalışır. Sırt, bel ve bacak kasları squat hareketi ile çalışır. Eğer kas kütlenizi arttırmak istiyorsanız squat vazgeçmemniz gereken egzersiz hareketlerinden biridir.

Doğru ?

squat nasıl yapılar

Squat en çok bilinen ve en kolay egzersizlerden biri olmasına rağmen şaşırtıcı derecede yanlış yapılan bir egzersizdir. Eğer olumlu sonuç almak istiyorsanız hareketi doğru olarak yapmalısınız. Nefes alış verişlerinizi düzenleyerek hareketi daha uzun süre yapabilirsiniz. Doğru nefes almak daha zor yorulmanızı sağlar. Egzersiz sırasında dikkatli olmanız istenmeyen sakatlıkların da önüne geçer. Squat hareketine geçmeden önce bazı temel açma germe hareketleri ile kaslarınızı ısındırmanızı öneriyoruz.

Tavsiye yazı:  Bayanlar için en iyi zayıflama; Cardio nedir?

Squat daha önce de belirttiğimiz gibi çömelme hareketidir. Basenleriniz yere tam anlamıyla paralel olana kadar çömelmeniz gerekmektedir. Çömelme hareketini tam olarak gerçekleşmeden doğrulmayın. Aksi durumda kendinizi kandırmış olursunuz. Çömelme hareketini belirttiğimiz gibi basenler yere paralel olacak şekilde yapın. Böylece sırt ve bacak kaslarınız da çalıştırırsınız.

dumbell ile squat nasıl

Çömelme sırasında sırtınızın dik olması gerekir. Sırt öne doğru eğik şekilde ancak düz olmalıdır. Dizinizin ayak parmak uçlarınızı geçmemesini sağlayarak gerekli düz sırtı sağlarsınız. Dizlerin uçları ayak parmak uçlarını geçmemelidir. Squat hareketini doğru yapmak için yapmanız gereken bir diğer şey de kafanızı dik tutmaktır. Kafanız dik olarak tutun ve karşıya bakın. Hareket sırasında karın kaslarınızı da kasarak karan kaslarının da çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Tavsiye yazı:  Evde Kol Kası Nasıl Geliştirilir?

Yazının başında squatın aynı zamanda bir denge egzersizi olduğunu belirtmiştik. Bacaklarınız kalça genişliğinde açarak dengenizi sağlayabilirsiniz. Doğru squat için bacakların kalça genişliğinde açılması yeterli olacaktır.

Squat Hareketinin Faydaları

Squat hareketi kalça çalıştırmak için kullanılır. Dolgun ve seksi kalçalara sahip olmak istiyorsanız, squat sizin hareketiniz demektir. Squat bacak ve sırt kaslarını da oldukça iyi çalıştırır. Squat hareketi ile vücut kas kütlenizi arttırabilirsiniz.

loading...
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+ Add to Flipboard Magazine.
Eklenme Tarihi: 3 Nisan 2016

Etiketler: , , , ,

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

maltepe escort