Gebeliğin 4. Ayı

yorumsuz
236 views

Gebeliğin 12. ve 16. haftasını kapsayan gebeliğin 4. ayı bebeğin giderek daha fazla insan siması kazandığı bir dönemdir. Bebeğiniz artık karnınızda yaşayan minik bir insan modelini andırır. Ultrasonda bebeğinizi görerek duygusal anlar yaşayabileceğiniz bir sürece girdiniz. Gebeliğin 4.  ayının ortalarında beslenmenin daha önemli olduğu bir süreçte olduğunuzu bilmelisiniz. Zengin bir beslenme şeklini benimsemeniz bebeğin gelişimi ve büyümesi konusunda önem arz etmektedir. Lifli gıdalar tercih ederseniz ve hemen her gıdadan azar azarda olsa almaya çalışırsanız bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimine büyük etkisi olacaktır. Bol bol sıvı almanız gereken bu dönemde sulu gıdalar tüketmekte yarar var.

Gebeliğin 4. Ayı

Hamileliğin 4. ayının son günlerine gelirken bebeğinizin cildinde ipeksi bir tüylenme meydana geleceği ve bu süreçte kas kemik dokusunun iyice oluşmaya başlayıp bu aşamanın hızlanacağı süreçtesiniz. Bebeğinizin cinsiyetini gebeliğin 4. ayında öğrenme şansınız bebeğin anne karnında duruş pozisyonuna göre değişebilmektedir. Kimi bebeklerin cinsiyetleri farklı şekillerde oturduğu için belli olamamakla birlikte bebeğin cinsel organının belirginleştiği dönemdir.

Yine gebeliğin 4. ayının son günlerinde bebeğiniz 110 gram ve 17 santim ağırlığına ulaşabilmektedir. Hamileliğin 4. ayında henüz çok büyük boyutlara ulaşmadığında anne karnında rahatlıkla hareket edebilmektedir. Bu dönemde bebeğinizin saç ve tırnakları uzamaya devam etmektedir.

Artık bebeğiniz karnınızda daha fazla hareket etmeye başlar ve kas dokusu artmayı sürdürdüğü için hareketleri daha anlaşılır ve hissedilirdir. Özellikle de ikinci gebeliğini yaşayan anne adayları bebeklerinin hareketlerini daha erken hissetmeye başlayabilir. Bebeğin gövdesi uzamaya başlar ve omurga oluşumu tamamlanarak son şeklini alır. Anne adayının vücudu salgılanan gebelik hormonlarına alıştığı için mide bulantısı ve yorgunluk şikâyetlerinde azalma olur.

loading...
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+ Add to Flipboard Magazine.
Eklenme Tarihi: 17 Mart 2016

Etiketler: , , , ,

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

maltepe escort