Gebeliğin 5. Ayı

yorumsuz
106 views

Bebeğin ve içerisinde bulunduğu rahmin gelişmesine bağlı olarak çoğu anne adayının karnı bu dönemde iyice belirginleşir. Anne adaylarının hamileliğin 5. ayında bebekleriyle ilgili birçok önemli gelişmeyi yaşadığı süreçtir. Hamile bir bayanın 5. Aya girdikten sonra doktor kontrolün yapılması gereken birçok kontrolü bulunmaktadır.

Gebeliğin 5. Ayı

Gebeliğin 5. ayı hamileliğin 17. haftası ve 20. haftasının sonuna kadar olan bölümü kapsamaktadır. Gebeliğin 5. ayında bebeğin hareketleri daha belirgin bir hale gelmektedir. Erkek bebekler için prostat oluşumu gebeliğin 5. ayında gerçekleşirken gözleri normal boyutlara ulaşmak üzeredir. Bu ay içerisinde ortalama 210 gram civarına kadar ağırlık kazanabilir. Bebekler gebeliğin 5. Ayında 20 santime kadar uzayabilmektedir.

Anne adayları için cilt çatlakları konusunda zorlu bir sürecin başlangıcı olan gebeliğin 5. ayında cilt çatlaklarınız artacaktır. Bu konuda alacağınız önlemler gebelik sonrasında çatlakların azalması ve iz kalmaması açısından önem arz etmektedir. Özellikle cilt çatlakları için krem kullanımı ve diğer önlemleri almanız fayda bulunmaktadır.

Anne adaylarının artık kesinlikle karınlarını sıkan dar kıyafetler giymemeleri ve gebeliğe uygun kıyafetleri tercih etmeleri gerekir. Yine karnın belirginleşmeye başlaması ile gebelik çatlakları oluşur. Bu çatlakları sonradan tedavi etmek çok zor olacağı için bu dönemde önlem alınması ve çatlak önleyici kremler kullanılması daha doğru olacaktır. Kulak kemikleri oluşmaya başlayan bebeğiniz sesleri duymaya başlayacağı için onunla bol bol konuşmanız sizi tanımasını sağlayacaktır.

loading...
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+ Add to Flipboard Magazine.
Eklenme Tarihi: 19 Mart 2016

Etiketler: , ,

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

maltepe escort