Gebeliğin 7. Ayı

yorumsuz
169 views

Hamileliğin 24. ve 28. haftalarını kapsayan gebeliğin 7. ayı ne yazık ki anne adayları için işlerin zorlaşmaya başladığı bir dönemdir. Anne karnındaki bebeğin büyümesi hem annenin daha fazla yorulmasına neden olur hem de büyüyen fetüs annenin iç organlarına basınç yapmaya başladığı için çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkar. Bunlardan en çok rahatsızlık verici olanları mide yanması ve bel ağrılarıdır. Yine fetüsün mesaneye baskı yapması sonucu sık tuvalete çıkma ihtiyacı duyulur. Salgılanan hormonlara bağlı olarak damarların yapısının değişmesi gebelikte varis oluşma riskini arttırır. Doktorunuz bu konuda size gerekli bilgiyi sağlayacaktır.

Gebelikte 7. ay bebeğinizin 700 gram ağırlığına ulaşabilmesinin yanı sıra 35 santime kadar boylarda olabilmektedir. Bebeklerin kasları bu süreçte gelişmekle birlikte aşırı kalsiyum tüketmeleri gereken bir dönemdir. Gebelikte 7. ayından itibaren daha hassas davranmanız gereken ve bebeğinizin sizin tüm yaşadıklarınızda etkilendiği gibi yediklerinizin çok daha fazla önem kazandığı bir aya girmiş bulunuyorsunuz.

Gebeliğin 4. Ayı

Hamileliğin 7. ayından itibaren bebeğinizin hareketliliği oldukça artmaktadır. Bunun en büyük nedeni bebeğiniz büyümekte ve kas yapısının gelişmesi için hareketler sağlamaktadır. Sabah kalktığında esneyen bir çocuğu düşünerek ne demek istediğimizi daha iyi anlayabilirsiniz. Şeker yükleme testi yaparak hamilelikte en riskli faktörlerden biri olan şeker riskini belirlenmesini sağlayabilirsiniz.

Gebeliğin 7. Ayından itibaren süt ve süt ürünlerini tüketmeye devam etmekte ve düzenli olarak süt ve süt ürünlerini aksatmadan bebeğinizin gerekli gıdaları alması gerektiğini düşünerek tüketimi yeterli oranda yapabilmelisiniz. Bebeğinizin akciğer gelişimi de dönemde artmakta olup bebeğin hareketlerini kolaylaştırmak amacıyla sürekli oturmak yerine zaman zaman kalkarak ev ortamında da olsa yürüyüş ve sizi zorlamayan egzersiz hareketleri yaparak bebeğinize gerekli hareketliliği sağlayabilirsiniz.

loading...
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+ Add to Flipboard Magazine.
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2016

Etiketler: , ,

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

maltepe escort