Göz Şişkinliği Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

yorumsuz
372 views

Bazen uyanıp aynaya baktığımızda gözaltında ve göz kapaklarınızda şişkinlik fark edebilirsiniz. Peki, bunun nedenleri nelerdir? Böyle günlerde ne yapmalıyız? Şişkinlik görüntüsü ? Bu soruların cevapları;
Şu hususa özellikle dikkat çekmek istiyoruz ki, eğer sık sık bu durumla karşılaşıyorsanız altta yatan bir hastalığınız olabilir. Ancak çoğunlukla panik yapmanızı gerektirmeyecek nedenlerden kaynaklanır.

Göz Şişmesi Nedenleri Nelerdir?
Göz şişmesi bazı nedenlere bağlı olarak göz kapağında ve etrafında vücut sıvısının toplanmasıyla oluşur. Bu şişlikleri geçici olanlar ve kalıcı olanlar diye ayırabiliriz. Düzensiz uyku saatleri, geç yatma, alerjiler, çok fazla uyuma, ağlama, uykusuz kalma, aşırı yorgunluk, sürekli aynı noktaya bakarak çalışma (bilgisayar gibi). Ayrıca fazla tuz ve sıvı tüketimi de gözlerinizin şişmesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda geçicidir ve şişkinlik nedenleri giderilirse şişlik görülme sorunu da oradan kalkar.

Göz Şişkinliği Nasıl Geçer Ne İyi Gelir

Bu nedenlerin yanında bazı hastalıklar da göz şişkinliğine neden olabilir. Bunlar; Kalp hastalıkları, romatizma, böbrek hastalıkları, kızamık, nezle, lens kullanımı, böcek ısırıkları, gözde apse oluşumu, göz ve saman nezlesi, graves hastalığı ve yaşlılık. Ayrıca bayanlarda adet döneminde ve sonrasında da göz şişkinliği görülebilir.
Eğer düzenli uyuduğunuz halde şikâyetler çok sık görülüyorsa ya da uzun süre geçmiyorsa altta yatan bir hastalığınız olabilir ve bu şikâyetlerinizi mutlaka bir uzman hekime anlatmalısınız.

Göz Şişkinliği Nasıl Geçer?

Soğuk su ile yıkayın

soğuk su ile yüzü yıkamak

Soğuk su ile yüzünüzü yıkamak veya göz kapaklarına ve çevresine buz koymak (Soğuk buzu direkt teninize uygulamak yanıklara neden olabilir. Bunun için buzu temiz bir bez, plastik poşet, ya da kâğıt havluya sararak uygulayın) kan dolaşımını hızlandırarak şişliğin inmesine yardımcı olur.

 

Masaj yapın

göz çevresine masaj yapmak

Parmaklarınızla göz çevresine hafifçe bastırarak masaj yapmak göz şişkinliğini giderir.

 

Çay pansumanı yapın

göze çay pansumanı

Soğuk siyah ya da yeşil çaya batırılmış bir pamuğu göz kapaklarınızın üzerinde bir süre bekletmek de yardımcı olacaktır. Aynı işlemi sallama poşet çaylarla da uygulayabilirsiniz. Unutmayın ki poşet ya da demlenmiş çay demlendikten sonra soğutulmalı.

 

Soğuk salatalık ya da patates dilimleri

salatalık-göz-şişliği

Yine dolapta soğutulmuş salatalık ya da patatesleri yuvarlak biçimde dilimleyerek göz kapaklarının üzerine koymak da göz şişliklerinin giderilmesine yardımcı olacaktır. 3-6 dakika bekletilen dilimler ısınacağından soğuk dilimlerle değiştirerek birkaç kez tekrar edebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise; kesinlikle gözlerinizi kaşımayın ve ovuşturmayın. Yatmak yerine dik oturmak ve ya ayakta durmak daha hızlı sonuç verecektir.

loading...
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+ Add to Flipboard Magazine.
Eklenme Tarihi: 23 Şubat 2016

Etiketler: , , ,

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

maltepe escort