Kürtaj yöntemleri ve riskleri

yorumsuz
187 views

Kürtaj aslında kelime anlamına bakacak olursak kazıma anlamına gelmektedir. Yani sadece gebelik sonlandırmak için değil aynı zamanda rahimden herhangi bir nedenle incelemek üzere parça alımına da kürtaj uygulaması denilebilmektedir. Gebelik sonlandırma olarak yapılan kürtaj işlemlerinde birden fazla yöntem tercih edilebilmektedir. Ayrıca kürtaj işlemlerinde en önemli detaylardan biri de eğer evli iseniz mutlaka işlem öncesi eş onayı olması gerekmektedir. Ancak 18 yaşını doldurmuş ve evli değilseniz de herhangi bir prosedür olmadan kürtaj işlemini yaptırabilirsiniz. Ancak yine de unutmamak gerekir ki kürtaj uygulamasında gebelik sonlandırma işlemi hamileliğin 10. haftasına kadar olan sürede yapılabilmektedir.

Kürtaj yöntemleri ve riskleri

İlaçla Kürtaj Nasıl Yapılır? sorusu da yine gebelik sonlandırmada sıklıkla merak edilen bir konudur. Tıbbi düşük adı da verilen bu işlemde, genellikle 10. haftayı geçiren ve cerrahi yöntem olmadan düşük yapılmasını sağlamak adına tercih edilmektedir. Yaklaşık 25 yıldır ilk kez Fransa’da yapılmaya başlanan kürtaj uygulamaları, son 10 yıldır oldukça artış göstermiştir. İlaçla kürtaj nasıl yapılır sorusunun cevabı ise; öncelikle uygulamada 2 adet ilaç kullanılmaktadır. Mifepriston içeren bir hap içildikten iki gün sonra, tekrardan iki adet hap yutulur ya da haplar dil altına, yanak içine veya vajina içerisinde de yerleştirilerek işlem tamamlanır. İkinci ilacın da uygulanması ile birlikte 24 saat içerisinde düşük başlar ve düşüğün süresi kimi zaman bir hafta kadar da sürebilmektedir.

Kürtaj Riskleri her cerrahi işlemde olabileceği gibi bu uygulamada da oluşabilmektedir. Kürtaj riskleri içerisinde en yaygın olanı kanamadır. Kanama fazlalığı genellikle 10 haftadan büyük olan bebeklerin alınmasında meydana gelmektedir. Bu nedenle her zaman yasal süre içerisinde bu tür önemli işlemlerin yapılması gerekmektedir. Hekimimiz Uzay Yıldırım kadın doğum ve jinekoloji uzmanı olarak kürtaj alanında da her zaman yasal süre içerisinde bu uygulamayı gerçekleştirmektedir. Kendisi alanında uzman ve son derece donanımlı bir hekim olmakla birlikte, hastalarına her zaman gereken değer ve önemi gizlilik içerisinde vermektedir. Sizler de detaylı bilgi için www.uzayyildirim.com sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

loading...
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+ Add to Flipboard Magazine.
Eklenme Tarihi: 17 Ağustos 2016


Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

maltepe escort