Squat nedir? Nasıl yapılır?

2 yorum
16.726 views

Squat, Türkçe ’ye çömelmek olarak çevrilebilir. Çömelip kalkmak suretiyle yapılan egzersiz biçimidir. Bir Dumbell ya da bar kullanılarak yapılabileceği gibi, evinizde bile sadece vücut hareketleriyle aletsiz de yapılabilir.
Bacak, kalça ve karın bölgesinde toplanan yağlar, aşırı olmadıkça çok büyük bir sağlık problemi olmasa da yağsız ve sıkı bir vücut her zaman daha sağlıklı kabul edilir. Forma girmek isteyenlerin en çok şikâyet ettiği bölgelerde bunlardır. Squat egzersizi halk arasında bacak için yapıldığı bilinse de doğru bir şekilde yapıldığında hem bacak hem de, karın-kalça bölgesi için çok yararlıdır.

Çok hızlı bir değişim beklenmese de düzenli ve doğru çalışma ile çok iyi ve kalıcı sonuçlar elde edilebilir. Squat ile hem sağlıklı hem de sıkı bir vücuda kavuşulabilir. Ancak uyarmamız gerekir ki, her egzersizde olduğu gibi squat hareketlerinde de doğru teknikler kullanılmalıdır. Aksi halde hem istenmeyen sonuçlar hem de bel sırt ağrısı gibi sağlık problemleri oluşabilir. Özellikle dumbell, bar gibi ağırlık kullanılarak yapılırken bu huşulara çok dikkat edilmelidir. Bel, sırt ve ya bacaklarında sağlık problemi olanlar mutlaka bir hekime danışmalı ve profesyonel antrenörlerden destek almalıdır.

Squat nedir squat hareketleri resimli

Bu yazımızda sizlere squat konusunda detaylı bilgiler vermeye ? ? ? nelerdir? gibi soruları cevaplamaya çalıştık.

Squat nedir?

Squat hareketi Türkçe ‘ye çömelmek diye çevrilmektedir. Fitness ve body building spor dallarının olmazsa olmaz yegâne hareketidir. Hatta içerisinde squat olmayan bir antrenman programı eksik kabul edilebilir. Squat antrenmanının önemli bir özelliği de herhangi bir alet kullanmadan vücudun doğal hareketleri ile yapılabiliyor olmasıdır. Bu egzersiz için yapılmış özel squat sehpaları, ağırlık aletleri olsa da yalnız öz vücut ağırlığınızı kullanarak yapabileceğiniz çömelip kalkma hareketleri ile çalışabiliriz. Bu çalışma hem çok iyi bir yağ yakıcıdır, hem karın, kalça ve bacak kaslarını çalıştırır.

Squat antrenmanı programlanırken vücudun doğal hareketlerinin kullanılarak yapılması planlanmalıdır. Sıradan doğal devimler tercih edilmelidir. Doğal hareketler olacağından kolayca her yerde ve her zaman uygulanabilir.

Squat nasıl yapılır?

squat nasıl yapılarSquat egzersizi yapılırken dizler ayak parmaklarıyla eşit hizada tutulmalı, parmak uçlarının çok gerisine geçmemesine dikkat edilmelidir. Egzersiz hareketlerini yaparken bel duruşu çok önemlidir. Bel kesinlikle düz tutulmalıdır. Bu şekilde, bacak kaslarının haricinde karın, sırt ve bel kaslarımızı kullanacağımızdan hem karın, sırt ve bel kaslarını da çalıştırmış oluruz hem de olası bel ağrılarının önüne geçmiş oluruz.

Squat hareketleri yapılırken devim ve tekrar sayısına göre değil performansa dayalı çalışmak gerekir. Yani şu kadar tekrarlanmalı diye sabit rakam vermek yanlış olacaktır. Her kişi öz vücut ağırlığını ve dayanıklılığını göz önünde bulundurarak 10 ila 15 defa tekrarlanabilir.

 • Doğru bir çalışma için duruş pozisyonu önemlidir. Ayaklar düz değil, parmak uçları topuklara göre 30 derece kadar dışa doğru açık olmalı, topuklar omuz genişliğinde konumlandırılmalıdır. Bu pozisyonda kürek kemikleri birbirine yaklaştırılarak omuzlar tutuşa hazırlanır. Daha sonra ağırlık barı omuz kaslarının üzerine oturtulur. Buraya dikkat! Ağırlığın boyun bölgesine binmediğinden emin olun
 • Ağırlıkları kaldırmadan önce kontrollü bir tutuş sağlanmalı bilekler bükülmeden dik bir şekilde tutulmalıdır.squat harekiti nasıl yapılır
 • Önce derin bir nefes alarak başlanmalı akabinde dizleri dik bir şekilde kırmadan sanki oturur gibi kalçayla birlikte çökülmeli. Başınızı dik tutmalı ileriye bakmalısınız. Aynı zaman da belinizi de dik tutmalısınız. En çok sağlık problemi belin incinmesinden kaynaklandığını unutmayın.
 • Ayaklar yere sağlam basmalı dengeli bir duruş pozisyonu alınmalı, çömelme hareketi yaparken dizleriniz ayak parmaklarınızdan ileri gitmemelidir.
 • Kalçanız dizlerinizin hizasına inene kadar çömelmeye devam edin, diz seviyesine gelindiğinde kalçanızı sıkın ve yukarı kalkmaya başlayın.
 • Yukarı kalkarken topuklarınızla yeri itmeye çalışın. Bu sayede ağırlık kalça ve bacaklarda birikecek dolayısıyla beliniz ve boynunuz yükten etkilenerek incinmeyecek.
 • Tekrar dik pozisyonda ayağa kalkınca nefes verilmeli ve nefes alarak aynı hareketler tekrarlanmalı.
 • Çömelirken nefes alıp, ayağa kalkerken verilmeli.
 • Squat yaparken tavana bakılmamalı veya baş yere eğilmemelidir.
 • Sakatlanmaları önlemek için ilk başlarda ağırlık kullanmadan squat yapılmalı.


Squat egzersizi yaparak hangi kaslarımızı geliştirebiliriz?

sporty-squatSquat egzersizi genellikle bacak çalışması olarak biliniyor olsa da, bilinçli bir şekilde yapıldığında hem bacak hem de karın, bel ve sırt kasları da çalıştırılır.

Tabi kalça bölgesi de unutulmamalı, squat kalçanın da çalışmasını sağladığından özellikle kadınlarda kalçaların sıkılaşması, formda bir görünüme kavuşması için squat hareketi yapılabilir.
Squat hareketleri ile basen ve kalça sıkılaştırmak mümkün mü?
Mümkün hatta squat yapılmadan basenleri ve kalçayı sıkılaştırmak çok zor olacaktır. Makine ve aletlerle yapılan bölgesel çalışmalara göre squat serbest çalışma stili olduğundan tüm vücudu fonksiyonel biçimde çalıştırır.

Burada önemli olan doğru şekilde çalışmaktır. Hareketlerin doğru yapılması hem hızlı ve iyi bir sonuç alma açısından hem de sakatlanma risklerinin azaltılmasından çok önemlidir. Bilinçsizce yapılan hareketler hem boşu boşuna yorulmanıza neden olur hem de sakatlanma. İncinme gibi ciddi sağlık problemleri oluşması kaçınılmazdır.

Dumbell kullanarak squat nasıl yapılır?

dumbell ile squat nasılBaşlangıç olarak iki elinize eşit ağırlıklarda dumbell alarak, yere dik bir açıyla konumlandırın. Bacaklarınızı açarak ellerinizi bacaklarınızın arasına sarkıtma hareketi de yapabilir, bacak kaslarınızı daha iyi çalıştırabilirsiniz.

Hareketleri daha da zorlaştırmak isterseniz dumbellları sıkıca kavradığınız ellerinizi omuzlarınızın iki yanına konumlandırarak çalışırsanız göğüs kaslarınızı da çalıştırmış olursunuz. Ancak bu zor bir hareket olduğundan ısınma sorasında dikkatlice yapılmalı ve tekrar sayısı kişi dayanıklılığına ve performansına göre belirlenmelidir.

Antrenmanlara devam ettikçe hareketler daha kolay ve ağırlıklar hafif gelecektir. Bunun için hem tekrar sayılarınızı artırabilir hem de yavaş yavaş ağırlığı artırabilirsiniz.

yarım squat hareketiYarım squat hareketi nasıl yapılır?

Dizlerinde ya da belinde sağlık problemi olanlar veya tam squat hareketi yaparken zorlananlar yarım squat deneyebilirler.
Bu harekette dizlerin eğilirken yaptığı açı 90 dereceden daha az olmamalı, dizler 90 derece bükülmelidir.


Arama Terimleri:
loading...
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+ Add to Flipboard Magazine.
Eklenme Tarihi: 23 Şubat 2016

Etiketler: , , , , , ,

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Squat nedir? Nasıl yapılır? (2 Yorum)

 1. Bu haftaki 3 sınav ve 1 sözlüğü bir kenara bırakıp evde squat yapmak en büyük hobim ?

maltepe escort