POS Makinesi Nasıl Kullanılır

yorumsuz
4.761 views

yapılırken kullanılan ve firmalar için kolaylık sağlayan POS cihazının kullanımı türüne göre değişiklik gösterir. POS cihazının kullanımı üzerine ayrıntılı bilgiye sahip olmak, alışverişlerin doğru ve problemsiz bir biçimde tamamlanması için çok önemli bir konudur.

POS Cihazı Kullanımı

Firmada POS cihazı olabilmesi için ilk önce o firmada bir internet bağlantısı olması gerekir. Bir takım yerlerde kablolu, birtakım yerlerde kablosuz internet veya sim kartlar sayesinde internet bağlantısı kurularak banka ile iletişim kurulması gerekir.

pos makinesi nasıl kullanılır

Önemli olan bir diğer konuda POS cihazının özelliği ile ilgilidir. Bir takım POS makinaları çip (yonga) okuyucu, kimileri temassız okuma özelliği, kimileri de kart üzerinde bulunan manyetik okuyucu yardımıyla kart üzerindeki bilgilerin okunmasını sağlar. Misal; çipli kart ile POS cihazında işlem yapılacak ise kart cihaza takılır ve işlem süresince çıkartılmaz. Aynı biçimde manyetik okuyuculu bir işlem yapılacak ise cihazın üzerinde bulunan manyetik okuyucu kısımdan kart geçirilir ve işlem sona erdirilir.

Mobil POS cihazı yardımıyla paket servisi yapan işyerleri, pazarcılar, taksiciler de kart ile ödeme alabilir. Bunun için mobil POS cihazı gereklidir. Mobil POS cihazı GPRS, Wifi, Bluetooth, veya sim kartı ile irtibat kurularak işlem yapılır.

İşlem ?

Çipli, temassız veya manyetik okuyuculu POS cihazlarından rastgele birinde kart okutma işleminden sonra, işlem miktarı girilir ve giriş tuşuna basılır. Kart sahibine ait parola bilgilerinin sorulduğu ekran çıkar, parolanın girilmesinden sonra cihaz banka ile bağlantı kurarak bilgilere erişir ve onaylanırsa işlem sona erdirilir. Cihaz işlem özetinin yazılı olduğu bir belge verir. Bunun bir kopyası müşteride kalır. İşlem negatif sonuçlanırsa nedeninin (yetersiz bakiye, kart sorunu, bağlantı sorunu vs. ) yazılı olduğu nüsha çıkar.

loading...
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+ Add to Flipboard Magazine.
Eklenme Tarihi: 10 Mayıs 2016

Etiketler: , , , , ,

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

maltepe escort