Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

yorumsuz
328 views

Evlerin en huzurlu kısımları olan oturma odaları günün stresini ve yorgunluğunu basitçe atabilmek için dizayn edilmelidir. Bu biçimde  yapılan mekânlar önce konfor ve rahatlık daha sonrasında şıklıkta göz doldurması gerekir.

Oturma odalarının en mühim parçası olan koltuklar konforlu olmalı, ayrıca rahatlık sunabilme niteliğinde olması gerekir. Yazın sıcak, kışın soğuk tutan deri koltuklar bu mekânlarda tercih edilmemesi gerekir. Deri koltuk yerine yumuşak dokulu koltuklar olabildiğince idealdir. Kol bölümleri tahtadan yapılmış veya metal ürünle kaplı olan koltuklar da yeterli ölçüde huzurlu değildir.

Oturma Odası Dekorasyon

Oturma odalarının dizaynında televizyon ünitesi olabildiğince kurtarıcı bir mobilyadır. Yalnızca televizyonun konulduğu yer olmasının haricinde kitapların yerleştirildiği, tablolarla süslenmiş güzel bir alan olarak da kullanılabilir. Renk seçiminde odada bulunan hâkim renkler bu parçada da aksettirilmelidir. Ünitenin boyutu odanın büyüklüğüne göre seçilmeli ve hantal, büyük bir ünite tercih edilmemesi gerekir.

Rahatlığın ön planda olması istenen oturma odalarında orta sehpalar pek tercih edilmez. Bunun sebebi orta sehpanın fazla yer kaplaması, aynı zamanda kenarları nedeni ile basit yaralanmalara sebebiyet vermesidir. Orta sehpa kullanmak yerine iç içe geçen ufak sehpaların tercih edilmesi yerinde bir tercih olur.

Bu odaların ışıklandırması da en az eşya seçimi kadar mühimdir. Bazen kitap okunan, bazen stres atmak için örgü örülen, bazen da loş ışıkta film keyfi yapılan bu mekânların ışıklandırması değişebilen nitelikte olması gerekir. Tavan aydınlatmasının anahtardan kontrol edilir nitelikte olması ışığın istenildiği zaman kısılıp istenildiği zaman artırılmasına imkân sağlar. Bununla birlikte televizyon ünitesi üzerine döşenmiş ledler veya spotlar değişik bir seçenek sunabilir. Lambaderler oturma odalarının alımlı ve şık gözükmesine yardımcı olurken olabildiğince modern bir çizgi sunar. Eğer oturma odaları yeterli ölçüde büyük ise odanın iki köşesine iki lambader yerleştirilebilir, mekânın ufak olduğunda tek lambaderle de dekorasyon tamamlanabilir.

Oturma odalarının dizaynında değişik bir tasarım arayanlar için sallanan sandalyeler hem farklı hem de keyifli bir kitap okuma köşesi sunar.

Kaynak: nasilkolay.com

loading...
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+ Add to Flipboard Magazine.
Eklenme Tarihi: 8 Mart 2016

Etiketler: , , , ,

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

maltepe escort