Günlük Ağız Bakımı Nasıl Yapılmalı?

yorumsuz
2.002 views

kendimizi daha iyi hissetmemiz bakımından mühimdir. Sabahları kahvaltıdan önce ve akşam yatmadan günde 5 dakikamızı ayırarak daha sağlıklı ve düzgün dişlere ve hoş bir gülüşe sahip olabiliriz.

Diş ve ağız bakımında özen gösterilmesi gereken konuların başında dişleri doğru fırçalamak gelir. Dişlerinize uygun boyut ve sertlikte bir fırça ile dişlerinizi fırçalamanız gerekir. Orta sertlikte ve ufak başlı fırçalar dişlerin temizliği için idealdir. Fırça başının ufak olması arka taraftaki dişleri fırçalama bakımından rahatlık sağlar.

günlük ağız bakımı nasıl yapılmalıdır

Dişler nasıl fırçalanır?

Diş fırçalarken doğru bilinenin aksine diş fırçası kuru olmalıdır. Az miktarda macun fırçanın üstüne sürülür ve dişler yuvarlak hareketlerle diş etlerinden yukarı doğru fırçalanmaya başlanır. Soldan sağa ya da yatay fırçalama diş minelerini zedeler ve renk değişikliklerine sebep olur. Arka dişler de aynı ön dişler gibi fırçalanmalıdır. Fırça dik biçimde tutularak arka dişler fırçalanır. Dişlerin çiğneyici kısımları ise ileri geri hareketler sayesinde daha etkili temizlenir. Son olarak dil de fırçalanmalıdır. Dili arkadan öne doğru süpürür gibi fırça ile temizlenmelidir. Böylelikle bakterilerin neden olduğu ağız kokusu da engellenmiş olur.

Ağız bakım ürünleri

Diş ipleri de diş fırçasının ulaşamadığı yerleri temizleme bakımından yararlıdır. C şeklinde hareketler ile diş araları temizlenmeli ve diş eti zedelenmemelidir. Bunun haricinde ağız gargarası ve spreyler de ağız ve diş bakımında kullanılan ürünlerden birkaçıdır.
Diş fırçasının her 3 ayda bir yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Aynı anda iki fırça kullanmak da diş hekimlerinin etkili bir temizlik ve ağız bakımı için önerdiği yöntemlerden biridir.

Ağız bakımında doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Karbonat ve tuz gibi maddeler kullanarak dişleri fırçalamak diş minesini zedeleyeceği ve dişleri aşındıracağı için uzmanlar tarafından önerilmez.
Dişleri günde iki defa kahvaltı öncesinde ve yatmadan önce fırçalamak kâfidir. Dişleri sert fırçalamak dişlerin daha iyi temizlenmesini sağlamaz. Tam aksine diş minelerine ve diş etlerine zarar verir ve diş eti çekilmelerine sebep olur. Bu sebepten dişleri orta sertlikte fırçalamak devamlı daha etkili bir temizlik sağlar.

loading...
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+ Add to Flipboard Magazine.
Eklenme Tarihi: 2 Haziran 2016

Etiketler: , , , , , ,

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

maltepe escort